Jdi na obsah Jdi na menu
 


LARP očima začátečnického telátka

2. 9. 2013

  Zdravím,

  Na nějaký ten LARP jsem se chystala už dlouho. Jenže buď nevyhovoval termín, nebo jsem se to dozvěděla až moc pozdě. Nakonec jsem se k tomu dokopala a letos jsem s kamarádkou (už docela zkušemou larpařkou) vyrazila na (české) Heroes. Odjezdu předcházelo šití a shánění kostýmu, výroba meče, cvičné stavění stanu a všemožné přípravy. Datum se blížilo a já ho očekávala se smíšenými pocity. 

  Nebudu se tu dlouze rozepisovat o průběhu hry, na to jsou recenze. Rozhodně to za to stálo. Atmosféra byla naprosto perfektní, což je spíš zásluha lidí, kteří se účastnili. V životě jsem si s nikým tak nerozumněla ohledně kvality Jacksonova Hobita. 

  A teď k "radám". 

 1) Nejezděte sami. Ne pokud nesjte jó dobří v navazování nových kamarádství. LARP ( i když tu jde o jednotlivce) je spíš skupinová záležitost. Během hry to sice nemusí být úplně zjevné, ale v táboře (hlavně večer), je asi trochu smutné když ležíte sami ve stanu, zatímco ostatní vesele kecaj.

 2) Dejte si záležet s kostýmem. Opravdu, kostýmy jsou na LARPech velmi důležité. Nikdo neocení, když si na sebe vezmete džíny a mikinu - prostě to kazí atmosféru (lidem s takto "neumělým" kostýmem se říká mikiňáci, a nikdo je moc nemusí). Pokud si ale dáte práci a pokusíte se spíchnout nějakou tuniku (ani to nemusí být nic světoborného), uděláte daleko lepší dojem. Pokud jde o výrobu kostýmu samotného, vřele doporučuji www.larp.cz (sekce návody). Najdete tu spoustu užitečných rad. Já vám jen radím, abyste používali materiály, které vypadají přírodně. Jinak kostým nebude "to pravé".

  3) Bacha na zbraň. Nevyrábějte si tzv.: "dilda" (kulatá násada od kostěte obalená karimatkou kolem dokola). NEPOUŽÍVEJTE ČERVENOU POWERTAPU!!!! Vypadá to děsně. Doporučuji opět výše jmenovaný server, kde najdete spoustu "blbuvzdorných" návodů na výrobu měčů (doporučuji začít s mečem, nejlíp se ovládá). Zároveň zkuste před odjezdem se zbraní alespoň trochu trénovat. Vyhnete se tak tomu, abyste do někoho nepřiměřeně mlátili.

 4) Čtěte PRAVIDLA! O soubojích, zásahových plochách, parametrech zbraní, kostýmech, stanování, průběhu hry, oživování, zkrátka o všem, o čem v pravidlech píší. Ve hře vás pak nepřekvapí, že lučíšníci (jen na některých akcích) ubírají dva životy, nebo že běžná zbraň některé zvláštní postavy nezabije. Také se tím vyhnete trapné konfrontaci s "orgy" (organizátory).

  5) Přivezte si dostatek vody. Nevozte se sebou jen kofolu, nebo poděbradku, tou si příbory a ešus neumyjete. Voda je téměř vždy nedostatkové zboží. 

  6) Nečekejte nějaký komfort. Pokud jste cimrplíny, které nesnáší špínu za nehty, den bez sprchy, TOI-TOI, spaní ve spacáku a jediné, na co se těšíte jsou hezké šaty a slušivé kostýmy (a hezcí kluci ), tak na bitevní LARPy asi zapomeňte. Pro vás jsou tu LARPy, kde jde především o divadlo a nic z výše jmenovaných "nepříjemností" zde není nutné. S těmito akcemi nemám ale žádné zkušenosti. 

  7) Pečlivě volte akci! Pokud jste ještě na žádném LARPu nebyli, rozhodně se nehlaste na výběrovou akci pro 50 lidí. Budou tam samí dlouholetí šermíři a jako začátečníci byste tam rozhodně úspěch neslavili. Lepší  jsou větší akce, kde bývá víc zelenáčů.

  8) Pečlivě volte postavu. Pokud máte na výběr, řadtě se spíš do levelově nižších jednotek, na které nebývají takové nároky. VYVARUJTE SE TOMU, ABYSTE SE HLÁSILI NA VELITELE JEDNOTEK! Na to musíte mít dlouholeté zkušenosti, musíte znát perfektně pravidla a vaše šermířské dovednosti (pokud jste generálem, ne pokud jste kněžkou která akorát léčí) by měli být také na dobré úrovni. 

  8) Nebojte se! LARPaři nekoušou !!! 

  Tak doufám, že jsem napsala něco alespoń něco užitečného a doufím, že se rozhoupete a vyrazíte na nějakou bitvu. 

   LARPU ZDAR!!!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář